Od wartości noclegu w delegacji trzeba zapłacić podatek i składki
Naczelny Sąd Administracyjny uważa, że koszty noclegu opłaconego delegowanemu pracownikowi, który nie przebywa w podróży służbowej, to jego przychód. Ale jego argumenty budzą wątpliwości.
Czy opłacanie przez pracodawcę pracownikowi delegowanemu, który nie przebywa w podróży służbowej, kosztów noclegu w miejscu wykonywania pracy, znajdującym się poza stałym miejscem pobytu (poza miejscem zamieszkania oraz miejscem będącym centrum jego interesów osobistych i gospodarczych), jest dla tego pracownika nieodpłatnym przychodem ze stosunku pracy? Według sądów administracyjnych – jak najbardziej.
W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazują na to następujące okoliczności:
1. świadczenie jest bezzwrotne,
2.
7
zostaje spełnione za zgodą pracownika (pracownik korzysta z niego w pełni dobrowolnie),
3. spełnienie świadczenia leży w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy), jest dla niego celowe i przydatne i skutkuje uniknięciem wydatku, który normalnie pracownik musiałby ponieść,
4. jest to wymierna korzyść dla zindywidualizowanego pracownika (brak ogólnej dostępności świadczenia).
W czyim interesie
Z wymienionych argumentów najwięcej kontrowersji może wywoływać ujęty w punkcie 3 – czyli spełnienie świadczenia tylko w interesie pracownika.
NSA uważa – odwołując się również do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z 8 lipca 2014 r., K 7/13) oraz Sądu Najwyższego (uchwała z 10 grudnia 2015 r., III UZP 14/15) – że opłacenie pracownikowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta