Nowe wykroczenia: jak uchronić się przed grzywną
Nowelizacja kodeksu pracy poszerzyła katalog wykroczeń przeciwko prawom pracownika. Więcej działań czy zaniechań pracodawcy jest obecnie objętych ryzykiem ukarania grzywną nawet do 30 000 złotych.
Zmiany w kodeksie pracy wprowadzone w kwietniu 2023 r., wynikające z wdrożenia unijnej dyrektywy „work life balance” i dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, wprowadziły nie tylko nowe obowiązki dla pracodawców, ale również sankcje za ich nieprzestrzeganie. Poszerzony został katalog wykroczeń przeciwko prawom pracownika. O czym powinni pamiętać pracodawcy, aby nie narazić się na grzywnę, która może sięgać nawet 30 000 złotych?
1. Niepoinformowanie o warunkach zatrudnienia
Wraz z nowelizacją kodeksu pracy zmienił się katalog informacji, które pracodawca powinien przekazać pracownikowi w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia go do pracy. Są to informacje o:
∑ obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
∑ obowiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy,
∑ przysługujących pracownikowi przerwach w pracy,
∑ przysługującym pracownikowi dobowym i tygodniowym odpoczynku,
∑ zasadach dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią,
∑ w przypadku pracy zmianowej – zasadach dotyczących przechodzenia ze zmiany na zmianę,
∑ w przypadku kilku miejsc wykonywania pracy – zasadach dotyczących przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy,
∑ innych niż uzgodnione w umowie o pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta