Zgody korporacyjne na zawarcie umowy
Zawieranie umów przez spółkę może oznaczać konieczność uzyskania odpowiednich zgód korporacyjnych. Kodeks spółek handlowych przewiduje różne skutki zawarcia umowy bez uzyskania konkretnej zgody – w tym m.in. odpowiedzialność zarządu, a nawet nieważność kontraktu.
Zgody korporacyjne stanowią jeden z podstawowych mechanizmów związanych z ładem korporacyjnym w spółkach prawa handlowego. Funkcją zgód korporacyjnych jest m.in. realizowanie przez radę nadzorczą, wspólników lub akcjonariuszy nadzoru nad dokonaniem czynności prawnych w imieniu i na rzecz spółki. Kontrola jest realizowana poprzez wskazanie szczególnych i doniosłych okoliczności nakazujących uzyskanie zgody innego organu spółki. Taka sytuacja może mieć przykładowo miejsce, gdy decyzja o dokonaniu czynności prawnej przez spółkę jest związana z ryzykiem biznesowym, możliwością pokrzywdzenia interesów wspólników czy akcjonariuszy lub gdy już sam charakter czynności ma istotny wpływ na funkcjonowanie spółki.
Czynności prawne, o których mowa powyżej, obejmują swoim zakresem również zawieranie umów przez spółkę. Zależnie od przedmiotu działalności spółki oraz wymogów wynikających z jej dokumentacji korporacyjnej, zawieranie umów może być zatem związane z koniecznością uzyskania odpowiednich zgód korporacyjnych. Kodeks spółek handlowych („KSH”) przewiduje różne skutki braku uzyskania konkretnej zgody (w zależności od podstawy, z której wynika wymóg uzyskania zgody korporacyjnej). Brak zgody może prowadzić zatem nie tylko do odpowiedzialności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta