Co może zrobić wierzyciel, gdy dłużnik ukrywa majątek?
Wierzyciel może wystąpić do sądu rejonowego z wnioskiem o wyjawienie majątku dłużnika. Powinien dołączyć do niego odpowiednią dokumentację, w tym odpisy protokołów zajęć majątku lub zaświadczenia od komornika o braku majątku do zajęcia, a dodatkowo może dołączyć odpis tytułu wykonawczego.
∑ Prowadzę egzekucję przeciwko kontrahentowi, która jest nieskuteczna. Kontrahent zalega mi na ok 20 tys. zł za dostarczony towar. Chcę wystąpić do sądu rejonowego z wnioskiem o wyjawienie majątku. Czy wystarczy dołączyć odpis tytułu wykonawczego, czy też potrzebne są jakieś dodatkowe dokumenty?
Postępowanie w sprawie wyjawienia majątku ma podstawy normatywne w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Zgodnie z art. 913 § 1 k.p.c. - jeżeli zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub jeżeli wierzyciel wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności, może on żądać zobowiązania dłużnika do złożenia:
∑ wykazu majątku z wymienieniem rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują,
∑ przypadających mu wierzytelności i innych praw majątkowych lub
∑ informacji o odpłatnych i nieodpłatnych czynnościach prawnych, których przedmiotem jest rzecz lub prawo o wartości przekraczającej w dniu dokonania tych czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta