Nakaz zatrudniania do końca procesu – trzęsienie ziemi dla firm
Prawo pracownika do wnioskowania o zabezpieczenie jego stosunku pracy do prawomocnego wyroku sądu to dla pracodawców wiele praktycznych problemów. Nie wyjaśniają ich przepisy ani orzecznictwo.
Rok 2023 na długo zostanie w pamięci pracowników i pracodawców jako czas dużych zmian w prawie pracy. Największe dotyczyły kwestii pracy zdalnej oraz tzw. work life balance. Prawdziwą bombą atomową jest jednak niepozorna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego w postaci dodania nowego przepisu – art. 7555 k.p.c. W wielu przypadkach praktyczne zastosowanie tego przepisu będzie swoistym trzęsieniem ziemi. Jak powinien się zachować w takim przypadku pracodawca?
Sposób wdrożenia nowych przepisów
Nowy przepis stanowi:
Art. 7555. [Zabezpieczenie w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia]
§ 1. W sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzieli zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Podstawą udzielenia zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Sąd może odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji, gdy roszczenie jest oczywiście bezzasadne.
§ 2. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia podlega wykonaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta