Unikanie odbioru przesyłki listowej nie chroni przed zwolnieniem
Gdy pracownik, mając realną możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia o zwolnieniu, celowo nie podejmuje przesyłki zawierającej to oświadczenie, należy uznać, że zostało mu ono skutecznie złożone. Taką możliwość ma pracownik, któremu pismo rozwiązujące umowę o pracę wysłano listem poleconym, jeśli nie wystąpiły okoliczności uniemożliwiające mu odebranie przesyłki w urzędzie pocztowym, np. brak awiza w skrzynce pocztowej bądź dłuższa nieobecność pracownika pod wskazanym pracodawcy adresem czy też inne, niezależne od pracownika przeszkody w podjęciu przesyłki.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 8 sierpnia 2023 r. (I PSKP 21/22).
Sprawa, którą rozpoznawał Sąd Najwyższy, dotyczyła prawidłowości rozwiązania umowy o pracę z winy pracownicy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracownica z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków została zwolniona dyscyplinarnie. Z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim, oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało jej wysłane przesyłką poleconą. Pracownica, pomimo awizowania przesyłki, nie odbierała jej z poczty. W dniu, w którym wreszcie ją podjęła, jej zdaniem upłynął już miesięczny termin na złożenie oświadczenia.
Sąd I instancji oddalił powództwo kobiety, natomiast sąd II instancji rozpatrujący jej apelację zmienił wyrok i przywrócił pracownicę do pracy oraz zasądził wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Na skutek skargi kasacyjnej byłego pracodawcy SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, wypowiadając się co do terminu, w którym oświadczenie zostało złożone.
Komentarz eksperta
Paweł Sych
radca prawny, partner w kancelarii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta