Pismo ochronne obroni pracodawcę w nielegalnym sporze zbiorowym
Występując do ministra ds. pracy z pismem wskazującym na nielegalność sporu zbiorowego, pracodawca może zapobiec wyznaczeniu mediatora i bezprawnemu uzyskaniu przez związek zawodowy możliwości kontynuacji tego sporu.
Spór zbiorowy, którego przedmiot tylko częściowo mieści się w granicach legalnego przedmiotu sporu zbiorowego, nie rodzi obowiązku po stronie pracodawcy podjęcia negocjacji, aczkolwiek wskazane jest prowadzenie dialogu między stronami w trybie pozaustawowym. Kluczowe jest bowiem, aby nie eskalować już i tak napiętych relacji między partnerami społecznymi.
W przypadku uporu związku zawodowego prowadzenia sporu w drodze procedur ustawowych pracodawca nie ma zbyt wielu środków przeciwdziałania kontynuacji nielegalnego sporu zbiorowego. Pewne możliwości w tym zakresie istnieją jednak na etapie wyznaczania mediatora przez ministra właściwego do spraw pracy.
Wskazane podjęcie rozmów
Zgodnie z art. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 123; dalej: u.r.s.z.) spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. Nie jest dopuszczalne prowadzenie sporu zbiorowego w celu poparcia indywidualnych żądań pracowniczych, jeżeli ich rozstrzygnięcie jest możliwe w postępowaniu przed organem rozstrzygającym spory o roszczenia pracowników. Ponadto, gdy spór dotyczy treści układu zbiorowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta