Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wykrywać nadużycia w firmie?

08 grudnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Anna Zbierska

Od 1 października 2023 r. osobie, która przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków wyrządza reprezentowanemu podmiotowi szkodę majątkową, grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności. Postawienie zarzutów w sprawie tzw. zbrodni menedżerskiej może wpłynąć na wizerunek firmy. Jakie działania podjąć by temu zapobiec?

Dotychczas pojęcie zbrodni kojarzyło się głównie z poważnymi przestępstwami przeciwko życiu, takimi jak zabójstwo. Jako zbrodnie ustawodawca określił bowiem najcięższe przestępstwa, które zagrożone są karą pozbawienia wolności nie krótszą niż 3 lata. Zaostrzenie sankcji karnych za przestępstwo z art. 296 § 1 kodeksu karnego (w związku z art. 306b k.k.) skutkuje zaliczeniem do tej kategorii również przestępstwa karnej niegospodarności. Od 1 października 2023 r. menedżerowi, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków wyrządza reprezentowanemu podmiotowi szkodę majątkową większą niż 5 mln zł grozi kara od 3 do 20 lat pozbawienia wolności. Gdy wyrządzona szkoda wynosi więcej niż 10 mln zł sprawcy grozi kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. W praktyce dla menedżerów oznacza to nie tylko większą społeczną stygmatyzację, ale przede wszystkim wiele ograniczeń w zakresie stosowania instytucji mogących prowadzić do złagodzenia kary. Oprócz kwestii proceduralnych, postawienie zarzutów tzw. zbrodni menedżerskich może wpłynąć na wizerunek firmy. Wiele procesów gospodarczych ma bowiem medialny charakter. Czy spółka może się przed tym skutecznie bronić? Jakie działania mogą podjąć przedsiębiorcy w przypadku wykrycia nieprawidłowości w firmie? Jak na zmiany wprowadzone nowelizacją kodeksu karnego powinni przygotować się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12744

Wydanie: 12744

Spis treści

Reklama

Zamów abonament