Jak wykorzystać fundację rodzinną w strukturze biznesowej?
Jeśli fundacja rodzinna osiągnie zysk z tytułu uczestnictwa w spółkach w grupie kapitałowej, będzie mogła przeznaczyć go np. na nabycie nieruchomości lub dokapitalizowanie innej spółki z grupy kapitałowej poprzez udzielenie jej pożyczki albo objęcie w niej udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym.
Minęło pół roku od wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej (dalej także „ustawa”). Od tego czasu do sądu rejestrowego wpłynęło kilkaset wniosków o wpis fundacji rodzinnej. Wydaje się, że zainteresowanie nią przerosło pierwotne przewidywania ustawodawcy. Zakres tego zainteresowania wyznacza nie tylko liczba złożonych o wpis wniosków, ale również mnogość zapytań o wydanie interpretacji indywidualnych, które zmierzają do określenia potencjału fundacji rodzinnej w zakresie umieszczenia jej w strukturze biznesowej.
Cel fundacji rodzinnej…
Ustawodawca określił cele fundacji rodzinnej jako możliwość gromadzenia mienia, jego zabezpieczenia oraz wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów. Niezależnie od zasadniczego celu dopuszczono możliwość prowadzenia przez fundację rodzinną działalności gospodarczej w ściśle określonym zakresie, który ma znaczenie dla jej opodatkowania. Na wskazane aspekty nakłada się również brak ograniczeń, co do mienia jakie może zostać wniesione do fundacji rodzinnej. Pierwotny projekt ustawy zakładał, że przedmiotem zabezpieczenia w ramach fundacji rodzinnej miały być wyłącznie udziały w spółkach. Oznaczałoby to, że fundatorzy nie mogliby zabezpieczyć w fundacji rodzinnej nieruchomości czy innego rodzaju cennych składników majątku. Niezależnie od przyjętych ostatecznie przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta