Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Internet rzeczy – kto może korzystać z danych?

08 grudnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Paulina Wyrostek Julia Stroińska

W przypadku produktów wykorzystujących system internetu rzeczy, który generuje dane, nie zawsze jest oczywiste, kto może korzystać z tych danych i w jakim zakresie. Nowe unijne rozporządzenie określa te zasady.

W obliczu postępu technologicznego i coraz powszechniejszego zastosowania internetu rzeczy (IoT), przedsiębiorcy otrzymują wyjątkową okazję, ale również odpowiedzialność związaną z gromadzeniem i przetwarzaniem danych generowanych przez inteligentne urządzenia. Przy nabywaniu „tradycyjnego” produktu otrzymujemy pełną własność nad wszystkimi jego elementami jak i akcesoriami. Natomiast w przypadku zakupu produktu z systemem IoT, który generuje dane, często nie jest jednoznaczne, kto ma uprawnienia do korzystania z tych danych, w jakim zakresie i na jakich zasadach. Niniejszy artykuł skoncentruje się na analizie reguł, jakie wprowadza Akt w sprawie danych1) w kontekście korzystania z informacji dostarczanych przez IoT. Przedstawione zostaną zarówno potencjalne korzyści, jak i potencjał, który IoT ze sobą niesie.

Internet rzeczy – a z czym to się je?

Internet rzeczy (IoT) odnosi się do kompleksowego systemu, w którym urządzenia komunikują się między sobą, zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo, bez potrzeby aktywnego udziału człowieka. Technologiczna definicja IoT opisuje urządzenia autonomiczne, zdolne do pozyskiwania, przetwarzania danych oraz interakcji z otoczeniem. IoT opiera się na intensywnym przepływie danych, które są kluczowym elementem funkcjonowania tego systemu. Urządzenia w ramach internetu rzeczy zbierają, przetwarzają i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12744

Wydanie: 12744

Spis treści

Reklama

Zamów abonament