Poręczenie za dług istniejący lub dług przyszły
W umowie poręczenia, poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela, że wykona zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania. Do ważności umowy poręczenia wystarczające jest złożenie oświadczenia woli w formie pisemnej przez poręczyciela.
Umowa poręczenia jest umową nazwaną, uregulowaną w Kodeksie cywilnym („KC”). Poręczenie jest popularną formą udzielenia osobistego zabezpieczenia innego zobowiązania, tj. zobowiązania wynikającego z umowy zawartej pomiędzy wierzycielem, a dłużnikiem głównym. Poręczenie zabezpiecza najczęściej wierzytelność pieniężną. Umowa poręczenia zawierana jest pomiędzy wierzycielem, a poręczycielem. Do skutecznego udzielenia poręczenia nie jest wymagana zgoda dłużnika głównego.
Umowa poręczenia
Umowa poręczenia jest umową konsensualną (zgodne oświadczenie woli poręczyciela i wierzyciela). Co istotne, jest to umowa akcesoryjna, co oznacza że zobowiązanie poręczyciela jest uzależnione od występowania wierzytelności, którą zabezpiecza poręczenie (tj. zobowiązania pomiędzy wierzycielem, a dłużnikiem głównym). Jeżeli dojdzie do wygaśnięcia wierzytelności, która została zabezpieczona, wówczas wygasa również poręczenie.
W umowie poręczenia, poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela, że wykona zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania (art. 876 § 1 KC). W konsekwencji, poręczyciel posiada własne zobowiązanie wobec wierzyciela polegające na spłacie długu dłużnika, gdyby ten długu nie spłacił. Zatem, w wyniku zawarcia umowy poręczenia, poręczyciel zobowiązuje się do spłaty cudzego długu. Poręczyciel jest dodatkową osobą (obok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta