Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co się zmieni w projekcie budowlanym w 2024 roku?

19 stycznia 2024 | Biznes | Joanna Maj

1 kwietnia 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów dotyczących projektu budowlanego. Jednoznacznie wskazuje ona, jak obliczać powierzchnię objętą projektem i co się do niej nie wlicza. Wprowadza też obowiązek wykonania analizy rozwiązań, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych.

Inwestycje wymagające uzyskania pozwolenia na budowę obligują inwestora do zapewnienia sporządzenia projektu budowlanego. Jego opracowanie należy do podstawowych obowiązków projektanta, który musi posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności. W obowiązującym stanie prawnym projekt budowlany obejmuje trzy opracowania technicznie:

1) projekt zagospodarowania terenu (działki),

2) projekt architektoniczno-budowlany,

3) projekt techniczny.

Szczegółowy zakres danych i informacji, które powinny się znaleźć w poszczególnych częściach projektu budowlanego, określa art. 34 ust. 3 Prawa budowlanego oraz rozporządzenia ministra rozwoju z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Dodatkowo integralną częścią projektu budowlanego są opinie, uzgodnienia i inne dokumenty, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw.

Rozwiązania techniczno-konstrukcyjne

Projekt techniczny jest dokumentem zawierającym szczegółowe rozwiązania techniczno-konstrukcyjne i obejmuje projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, charakterystykę energetyczną budynków, projektowane niezbędne rozwiązania techniczne oraz materiałowe, dokumentację geologiczno-inżynierską lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12776

Wydanie: 12776

Spis treści

Reklama

Zamów abonament