Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzeczność z dobrymi obyczajami uchwały ograniczającej działalność wspólnika mniejszościowego

19 stycznia 2024 | Biznes | Katarzyna Kołodziej

Dobre obyczaje narusza uchwała zwyczajnego walnego zgromadzenia wspólników mająca spowodować ingerencję w relacje między pozwaną spółką i powódką, jako jej wspólnikiem mniejszościowym, ale i w stosunki na rynku, na którym działają obie spółki, która ogranicza działalność wspólnika produkującego ten sam asortyment, w sytuacji gdy to powódka przekazała pozwanej know-how oraz kontrakty handlowe.

Tak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 października 2023 r., wydanym w sprawie II CSKP 1314/22.

Stan faktyczny

Powódka - Z. S.A. w F., będąca wspólnikiem mniejszościowym pozwanej oraz pozwana - O. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w L. zajmują się produkcją i sprzedażą produktów wspomagających odchudzanie. Zanim powódka została wspólnikiem pozwanej spółki w 2006 r., posiadała już ugruntowaną pozycję na tym rynku. Chcąc uzyskać wsparcie w zaspokojeniu rosnącego popytu na towary wspomagające odchudzanie, powódka przyczyniła się do rozwoju pozwanej oraz przekazała jej swoje know-how, a także kontrakty handlowe. Głównym odbiorcą pozwanej jest X. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Z.

Powódka 16 maja 2018 r. wniosła o stwierdzenie nieważności uchwały zwyczajnego walnego zgromadzenia wspólników pozwanej z 16 kwietnia 2018 r. w przedmiocie zmiany umowy spółki, na podstawie której m.in. działaniem na szkodę spółki miałoby być prowadzenie przez wspólnika produkcji i sprzedaży suplementów diety wspomagających odchudzanie na rzecz sieci franczyzowej konkurencyjnej wobec X. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Z., a także uczestniczenie wspólnika pośrednio lub bezpośrednio w spółce prowadzącej sieć franczyzową konkurencyjną wobec X., ewentualnie o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12776

Wydanie: 12776

Spis treści

Reklama

Zamów abonament