Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie dowodowe w sprawach gospodarczych – jak uniknąć błędów?

19 stycznia 2024 | Biznes | Damian Michalski

Co do zasady powód nie może uzupełnić sformułowanych w pozwie twierdzeń ani dowodów na późniejszym etapie postępowania, a pozwany przedstawić twierdzeń i dowodów uzasadniających oddalenie powództwa po wniesieniu odpowiedzi na pozew.

Przepisy postępowania cywilnego i obowiązujący na ich podstawie formalizm procesowy wymagają doskonałej współpracy i komunikacji na linii strona – reprezentujący ją pełnomocnik. Powyższe przejawia się również na etapie postępowania dowodowego, którego wyniki determinują treść rozstrzygnięcia w sprawie.

Cel postępowania

Postępowanie dowodowe stanowi zasadniczy etap postępowania wyjaśniającego w sprawie cywilnej, którego celem jest ustalenie stanu faktycznego. Postępowanie dowodowe zajmuje tym samym centralne miejsce w postępowaniu cywilnym. W jego toku strony muszą w pierwszej kolejności sformułować stosowne twierdzenia dotyczące wystąpienia faktów oraz co do zasady udowodnić ich zaistnienie poprzez zaoferowanie sądowi materiału dowodowego. Twierdzenia faktyczne pozostają w ścisłym związku z dowodami – co do zasady nie można bowiem dowodzić wystąpienia faktów, co do których strony nie sformułowały twierdzeń o ich zaistnieniu, a dowody służyć mają ich potwierdzeniu. Ciężar przytoczeń wyprzedza bowiem ciężar dowodu.

Przedmiotem postępowania cywilnego jest roszczenie procesowe, tj. twierdzenie powoda o przysługiwaniu mu określonego roszczenia wywodzonego z przepisów prawa materialnego, podlegające weryfikacji przez sąd. Przysługiwanie roszczeń uzależnione jest z kolei od zaistnienia faktów objętych dyspozycjami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12776

Wydanie: 12776

Spis treści

Reklama

Zamów abonament