Nie możemy przestać pomagać Ukrainie
Dramatem Ukrainy jest fakt, że u jej sojuszników polityka wewnętrzna ma pierwszeństwo przed zagraniczną – stwierdza senator PO.
Pamiętacie format Ramstein? To cykl konferencji organizowanych przez USA w bazie amerykańskich sił powietrznych. Charakterystyczne, iż podczas pierwszego spotkania, 26 kwietnia 2022 roku, nie przyjęto jakiejś radykalnej nazwy, jak choćby „koalicja na rzecz pokonania Putina”, lecz użyto amorficznego terminu Grupa Konsultacyjna ds. Obrony Ukrainy. Dlaczego? Bo taka definicja nie anonsowała twardych zobowiązań, dzięki czemu więcej było uczestników.
Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, zapowiedział, że grupa będzie widywać się co miesiąc. Podczas 16 spotkań przedstawicieli ponad 40 państw z całego świata podejmowano konkretne decyzje o wsparciu dla obrońców Ukrainy. Ostatnia narada „koalicji Ramstein” odbyła się 11 października 2023 roku. Dlaczego o tym piszę? Bo minął już kwartał bez kolejnej konferencji. Cisza. Czyżby to koniec waszyngtońskiej inicjatywy? A może tylko tymczasowa przerwa? Jeśli tak, to z jakich przyczyn? Nasuwają się dwie.
Pierwszą jest wojna Izraela z Hamasem, która wybuchła pięć dni przed ostatnim spotkaniem. Izrael, obok Jordanii i Kataru, był bliskowschodnim partnerem ukraińskiego programu. Dziś jest konkurentem Kijowa w zabiegach o międzynarodowe poparcie polityczne i pomoc wojskową. Zapowiadał to już komunikat ogłoszony po spotkaniu 11 października 2023 roku, poświęconemu wszak obronie Ukrainy: „Szczegółowo przeanalizowano sytuację na Bliskim Wschodzie, jaka zaistniała po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta