Najpierw KPO, potem polityka spójności
Do Warszawy przyjedzie wysłannik Brukseli, żeby rozmawiać o postępach w przywracaniu praworządności. Pierwszych miliardów euro z KPO rząd spodziewa się w kwietniu.
Polska powinna w kwietniu dostać pierwsze pieniądze z Unii Europejskiej z Krajowego Planu Odbudowy. To 7 mld euro, o które w grudniu 2023 r. zawnioskowała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej. Komisja Europejska ocenia teraz, czy Polska wypełniła postawione jej warunki, czyli de facto czy zrezygnowała z politycznego prześladowania sędziów.
Jak nieoficjalnie słyszymy, minister sprawiedliwości Adam Bodnar jest w stałym kontakcie z KE i na bieżąco informuje ją o postępach w przywracaniu praworządności w Polsce. W piątek Warszawę odwiedzi Didier Reynders, komisarz sprawiedliwości UE, który spotka się właśnie z Bodnarem, a także z Radosławem Sikorskim, ministrem spraw zagranicznych, oraz Adamem Szłapką, ministrem ds. europejskich.
Jak poinformowała KE, z Sikorskim komisarz ma rozmawiać m.in. o przestrzeganiu przez Polskę orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiej konwencji praw człowieka, ze Szłapką – o postępach w realizowaniu kamieni milowych w zakresie niezależności sądownictwa w ramach KPO, a z Bodnarem – o stanie sądownictwa oraz działaniach podjętych w związku z ogłoszeniem przez Polskę zamiaru przystąpienia do Prokuratury Europejskiej.
Plan przywracania praworządności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta