Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tam, gdzie nie będziemy mieszkać

27 stycznia 2024 | Plus Minus | Marcin Kube
Londyn przyszłości w filmie „The Kitchen” zagrał m.in. Paryż ze swoją brutalistyczną architekturą w dzielnicy La Défense. Powyżej kadr z filmu, a w tle monumentalne osiedle Les Damiers wybudowane w latach 70.
autor zdjęcia: Netflix
źródło: Rzeczpospolita
Londyn przyszłości w filmie „The Kitchen” zagrał m.in. Paryż ze swoją brutalistyczną architekturą w dzielnicy La Défense. Powyżej kadr z filmu, a w tle monumentalne osiedle Les Damiers wybudowane w latach 70.

Nowe kino i seriale próbują uchwycić temat gentryfikacji oraz powszechnego kryzysu mieszkalnictwa. Efekty są różne. Czasami dramatycznie nieudane, jak pokazuje „The Kitchen” na Netfliksie.

Zaczyna się jak kino więzienne. Mężczyzna zagląda przez wizjer w metalowych drzwiach. Czysto? Czysto. Wychodzi na korytarz, przestrzeń z surowego betonu zastawioną jakimiś gratami. Z tym że jak na więźnia ma nietypowe ubranie – szlafrok, klapki – i trzyma w dłoni ręcznik. Gdzie my właściwie jesteśmy?

Po chwili nieco się wyjaśnia, gdy w radiowęźle rozbrzmiewa głos spikera: „Dzień dobry, tu wasz Lord Kuchmistrz. Jest siódma rano i nadaję dla was na żywo prosto z Kuchni. Złe wieści, zrobili to! Nie ma wody w skrzydle zachodnim. Wciąż dostępna we wschodnim, ale używajcie, jeśli tylko bardzo potrzebujecie”.

Tytułowa Kuchnia to właśnie ten przytłaczający budynek, niegdyś mieszkalny blok komunalny, a obecnie nielegalny squat, który bardziej przypomina więzienie. Filozof Jeremy Bentham byłby dumny, bo swoją konstrukcją Kuchnia przypomina jego architektoniczny koncept panoptykonu – rotundę z celami rozstawionymi po zewnętrznej części okręgu. Od dziedzińca oddziela je galeriowy korytarz, z którego wszyscy widzą nawzajem swoje drzwi i okna.

Kuchnia została zamknięta przez władze miasta, na jej miejscu mają powstać apartamentowce. Lecz dotychczasowi mieszkańcy nie zamierzają się wynosić. Zresztą nie za bardzo mają dokąd, nie stać ich na nic innego. W ich obronie staje młodzieżowy, antysystemowy gang; niczym somalijscy watażkowie jego członkowie rozdają ludziom skradzioną wcześniej żywność i formują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12783

Wydanie: 12783

Zamów abonament