Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Być Czeczenem

27 stycznia 2024 | Plus Minus | Irena Lasota

Odsyłając Czeczenów do Rosji, my – Zachód – kolektywnie umywamy ręce od odpowiedzialności za ludobójstwo dokonywane przez Rosję w Czeczenii między 1994 i 2001 rokiem.

Amnesty International i inne organizacje obrony praw człowieka są poważnie zaniepokojone, że kraje Unii Europejskiej deportują do Rosji osoby ubiegające się o prawo azylu. Wśród tych krajów wymienione są m.in. Niemcy, Francja i Polska. Deportowani zazwyczaj pochodzą z Kaukazu Północnego i tam zwykle trafiają po zatrzymaniu na lotnisku w Moskwie.

Proceder ten jest niepokojący z kilku powodów. Przede wszystkim, Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą i cierpi na brak poborowych żołnierzy. Mięso armatnie nie jest brane z Moskwy czy Petersburga, a tym bardziej nie spośród rosyjskiej złotej młodzieży bawiącej się na Riwierze czy w Miami. Głównie zasilane jest z biednej rosyjskiej dalekiej prowincji i nierosyjskich republik.

Wielu uchodźców z Kaukazu Północnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12783

Wydanie: 12783

Zamów abonament