Pozorna likwidacja stanowiska pracy nie obroni się w sądzie
Nie stanowi faktycznej likwidacji stanowiska pracy powierzenie tego samego zakresu obowiązków i funkcji innej osobie. Nie ma przy tym znaczenia nazwa nowo utworzonego stanowiska.
Powszechnie przyjmuje się, że likwidacja stanowiska pracy może uzasadniać zarówno definitywne wypowiedzenie umowy o pracę, jak i wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. Likwidacja stanowiska powoduje bowiem brak sensu dalszego zatrudniania pracownika na dotychczasowych warunkach. Dlatego dokonana w ramach rzeczywistych zmian organizacyjnych uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. Decyzje co do przydatności i celowości utrzymywania danego stanowiska mieszczą się zaś w uprawnieniach pracodawcy i nie podlegają ocenie sądów pracy.
Gdyby zatem pracownik odwołał się od wypowiedzenia do sądu, ten nie będzie kontrolował merytorycznej trafności i celowości dokonanych przez pracodawcę zmian organizacyjnych. Natomiast będzie oceniał, czy faktycznie okoliczności wskazane przez pracodawcę miały miejsce i czy likwidacja nie jest tylko pozorną podstawą zwolnienia pracownika. Ponadto sąd będzie sprawdzał, czy wypowiedzenie spełnia wszystkie wymagania formalne określone w kodeksie pracy.
Treść wypowiedzenia
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony musi w swej treści zawierać konkretną przyczynę rozwiązania umowy. Jest to wymóg wynikający z art. 30 § 4 k.p. Kwestia właściwego wskazania przyczyny wypowiedzenia ma istotne znaczenie w praktyce, gdyż podana przyczyna wypowiedzenia przesądza o tym, że spór...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta