Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy może być uczestnikiem PPK

08 lutego 2024 | Kadry i Płace | Anna Puszkarska

Pracodawca może zawrzeć umowę o prowadzenie pracowniczego planu kapitałowego tylko w imieniu i na rzecz pełnoletniego pracownika. Ale musi mieć on wymagany przepisami okres zatrudnienia.

„Osobami zatrudnionymi” w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych są m.in. pracownicy, ale z wyłączeniem m.in. młodocianych. Zasadą jest, że pracodawca zawiera umowę o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz pracownika, nie wcześniej niż po upływie 14  dni zatrudnienia i nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły trzy miesiące (90 dni) zatrudnienia. W ustawie o PPK przewidziano jednak sytuacje, gdy ten termin jest krótszy (np. w razie nabycia przez pracodawcę, który ma już zawartą umowę o zarządzanie PPK, zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców dotyczące tych zagadnień.

∑ Młodociany pracownik 1 marca ukończy 18 lat, w związku z czym będziemy już mogli „zapisać” go do PPK. Chcemy to zrobić jak najwcześniej. Czy możemy „zapisać” go do PPK 1 marca z uwagi na to, że przed tą datą pracował u nas ponad 14 dni?

Nie. Pierwszym dniem 14-dniowego okresu zatrudnienia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12793

Wydanie: 12793

Spis treści
Zamów abonament