Niepełnosprawność nie uzasadnia automatycznego zwolnienia
Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z powodu niezdolności pracownika do pracy, jeśli wcześniej nie przeanalizował, czy może zaoferować mu stanowisko dostosowane do jego potrzeb.
Taki wniosek wynika z wyroku TSUE z 18 stycznia 2024 r. w sprawie C-631/22.
O co chodziło
Sprawa dotyczyła hiszpańskiego pracownika – kierowcy samochodu ciężarowego w firmie zajmującej się wywozem odpadów. W 2016 r. uległ on wypadkowi przy pracy. W związku z urazem, którego doznał, uznano go za czasowo niezdolnego do pracy, a następnie za trwale niezdolnego do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W konsekwencji pracodawca postanowił rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę. Jako powód wskazał całkowitą trwałą niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy. Pracownik postanowił odwołać się od decyzji pracodawcy do sądu. Sąd pierwszej instancji oddalił jego skargę. Wskazał, że całkowita i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta