Luka płacowa coraz bliżej likwidacji
Proces zrównywania wynagrodzeń bez względu na płeć będzie złożony i długotrwały. Już teraz firmy powinny wprowadzać mechanizmy i polityki mające na celu wyrównywanie szans kobiet.
10 maja 2023 r. Parlament Europejski wraz z Radą UE przyjęły Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (PE/81/2022/REV/1; dalej: Dyrektywa), która weszła w życie 6 czerwca 2023 r. Państwa członkowskie mają obowiązek implementować nowe przepisy do swoich porządków prawnych do 7 czerwca 2026 r.
Zjawisko różnicowania
Podjęcie prac legislacyjnych nad Dyrektywą stało się konieczne w obliczu licznych przejawów dyskryminacji płacowej ze względu na płeć oraz zauważalnej luki płacowej w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Prawodawca unijny słusznie zwrócił uwagę na podstawowe prawo każdego obywatela UE do otrzymywania równego wynagrodzenia za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Zróżnicowanie wynagrodzenia może wystąpić tylko z uwagi na neutralne, obiektywne kryteria niemające charakteru dyskryminacyjnego.
Przestrzeganie tej zasady jest obecnie znacznie utrudnione ze względu na brak przejrzystości systemów płacowych w większości organizacji. Z tego powodu pozycja potencjalnych ofiar nierównego traktowania jest często z góry przegrana. Nie mają bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta