Serialowa moda na modę
Historia Cristóbala Balenciagi, dostępna na Disney+, to dowód, że moda jest bardzo filmowa, a jej twórcy intrygują.
Ostatnie dziesięć lat przyniosło zestaw filmowo-serialowych opowieści o słynnych projektantach. Zainteresowanie nimi zaczęło się od Yves’a Saint Laurenta, który w 2014 r. stał się bohaterem aż dwóch filmów zrealizowanych we Francji przy współudziale Belgów. Oba pokazały, że moda to świetny temat na wizualne widowisko, w którym suknie są jak piękne dzieła sztuki, a takie tworzył Yves Saint Laurent. Na dodatek rozkwit jego działalności przypadł na lata 60. i 70. XX wieku, czas rewolucji obyczajowej i seksualnej, a on chętnie korzystał z tych przemian. Było więc co oglądać na ekranie.
Podobnym tropem poszedł Netflix w 2021 r. serialem „Halston”. Jego bohaterem był Roy Halston (wielka rola Ewana McGregora), który w podobnym czasie co Saint Laurent podbił Amerykę i brylował w słynnym nowojorskim klubie 54 z Andym Warholem, gwiazdami kina i rocka.
Świat mody to również konflikty i nawet zbrodnie, co skusiło Ridleya Scotta, by zrealizować „Dom Gucci”. Tragiczny los innego projektanta pokazał amerykański serial...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta