Skutki w VAT z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy
Otrzymane od klienta środki z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy lub rezygnacji z zamówienia będą stanowić wynagrodzenie za odpłatne świadczenie przez spółkę usług na rzecz klienta, które będzie podlegać opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Tak rozstrzygnął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 listopada 2023 r. (0114-KDIP1-2.4012. 400.2023.1.JO).
Stan faktyczny
Spółka, w ramach swojej działalności, planuje zawarcie umowy sprzedaży z klientem na dostawy części. Proces produkcji będzie realizowany na bazie potwierdzonych przez klienta zamówień, a dostawy części będą odbywać się zgodnie z określonymi w zamówieniu terminami i ilościami. Umowa między spółką a klientem przewiduje, że klient ma możliwość rozwiązania umowy lub zrezygnowania z zamówienia za pisemnym powiadomieniem spółki. W takiej sytuacji klient zobowiązuje się do pokrycia rzeczywistych i uzasadnionych kosztów poniesionych przez spółkę w związku z rezygnacją z umowy lub zamówienia, wraz z odpowiednią częścią marży. Kwoty za rozwiązanie umowy lub rezygnację z zamówienia będą ustalane indywidualnie w porozumieniu z klientem i uwzględnione w osobnym dokumencie, podpisanym przez obie strony.
Wnioskodawca powziął wątpliwość czy w opisanych okolicznościach środki wypłacane spółce w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy lub rezygnacją z zamówienia stanowić będą odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta