Czy czeka nas nowa era sprawiedliwości podatkowej
Od 1 stycznia 2024 r. zaczęły obowiązywać w Polsce całkiem nowe przepisy podatkowe będące efektem implementacji do polskiego prawodawstwa przepisów unijnej dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania krajowych i międzynarodowych grup kapitałowych.
W związku z przyjęciem przez Unię Europejską 15 grudnia 2022 r. dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii, obecnie w Polsce powinny trwać prace nad implementacją do przepisów krajowych projektu BEPS 2.0 w ramach II Filaru międzynarodowej reformy podatkowej. Rozwiązania te mają zwiększyć efektywne opodatkowanie największych grup kapitałowych, a przede wszystkim wprowadzić globalny podatek minimalny.
Czym jest Filar II
Pojęcie „Pillar Two” lub „Pilar 2” odnosi się do drugiego filaru kompleksowych reform w ramach projektu OECD/G20 dotyczącego walki z unikaniem opodatkowania przez przedsiębiorstwa międzynarodowe, zwanej „Inclusive Framework on Base Erosion and Profit Shifting (BEPS)”. Pomysłodawcą i twórcą tego pojęcia jest Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
W ramach działań przeciw unikaniu opodatkowania przez wielonarodowe przedsiębiorstwa, OECD stworzyło projekt BEPS, który skupia się na wyważonym podejściu do reform podatkowych, mających na celu zapewnienie uczciwego i zrównoważonego opodatkowania przedsiębiorstw na poziomie międzynarodowym.
Pierwszy filar reform został wprowadzony w latach 2016–2019, skupiając się głównie na uproszczeniu procedur podatkowych i walki z unikaniem płacenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta