Są powody do optymizmu, ale ryzyko nadal spore
W ekonomicznych przewidywaniach dla Europy Środkowej i Wschodniej jest teraz więcej niewiadomych, niż było w latach poprzednich. Wszystkie kraje naszego regionu mają podobne problemy.
Ekonomiści wskazują, że w niektórych branżach, ze wskazaniem na motoryzację, od której uzależniona jest sytuacja gospodarcza Słowacji, Czech i Węgier, w mniejszym stopniu także Polski , coś może pójść nie tak. Może dojść do kolejnego zerwania łańcuchów dostaw. Takie zagrożenie już się pojawiło, spowodowane wojną na Bliskim Wschodzie i praktycznym zamknięciem najkrótszej trasy handlowej prowadzącej z Azji do Europy, czyli Morza Czerwonego.Potężnym zagrożeniem pozostaje także wojna rosyjsko-ukraińska ze wszystkimi konsekwencjami.
Czechy: powolny powrót do wzrostu
PKB w 2023 r. zmniejszył się o 0,6 proc. Prognozy na ten rok zakładają wzrost o 1,2 proc. Inflacja, która zaczęła spadać w ostatnich miesiącach 2023 r., w tym roku powinna się utrzymać na poziomie ok. 3 proc. Pomagają w tym obniżki taryf energetycznych oraz niechęć Czechów do wydawania pieniędzy w niepewnych czasach.
Poprawa w tym roku jest możliwa w dużej mierze dzięki unijnym środkom z KPO i inwestycjom państwowym. Słabe nastroje konsumentów nadal nie będą zachęcać do wydawania pieniędzy, co będzie prowadziło do zwiększenia eksportu i malejącego importu.
Wzrost gospodarczy powinien otrzymać wsparcie ze strony Ukraińców, którzy uciekli przed wojną i osiedlili się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta