Ulga na robociznę sposobem na obniżenie kosztów
Ulga na robotyzację w swym założeniu ma pomagać firmom w rozwoju efektywności produkcji, a tym samym dążyć do zwiększenia ich konkurencyjności zarówno na rynku krajowym i międzynarodowym. Ma ona na celu ułatwienie dostępu do wyspecjalizowanych urządzeń przemysłowych. Skierowana jest do przedsiębiorców, którzy nie dysponują budżetem pozwalającym na poniesienie znaczących nakładów inwestycyjnych, Dzięki jej zastosowaniu robotyzacja linii produkcyjnej, a tym samym zwiększenie jej wydajności, stanie się łatwiej dostępne dla większej liczby przedsiębiorstw.
Ulga na robotyzację (jak wiele innych ulg podatkowych) została wprowadzona przepisami Polskiego Ładu. Ulgę uregulowano kolejno w art. 38eb ustawy o CIT oraz 52jb ustawy o PIT. Zgodnie z brzmieniem powołanych przepisów podatnik, który uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 (podstawa opodatkowania z uwzględnieniem przysługujących odliczeń), kwotę stanowiącą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację.
Kwota odliczenia od podatku nie może natomiast przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Katalog wydatków
Przepisy wskazują katalog wydatków do odliczenia od podatku, zgodnie z którym za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1) koszty nabycia fabrycznie nowych:
a) robotów przemysłowych,
b) maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
c) maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta