Ocieplenie zmorą biznesu. Ale nie wszyscy tracą
Średnie temperatury biją kolejne rekordy, co negatywnie wpływa na wiele dziedzin naszego życia. Skutki zmian klimatycznych coraz bardziej widoczne są też w biznesie.
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła, że 2023 r. został uznany za najcieplejszy w historii pomiarów, ze średnią globalną temperaturą powietrza rzędu 14,98 st. C.
Wysokie temperatury panowały i w Polsce. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że tzw. średnia obszarowa temperatura powietrza w ubiegłym roku wyniosła u nas 10 st. C i była o 1,3 st. C wyższa od wieloletniej średniej rocznej (1991–2020). Cieplej niż w ubiegłym roku było w naszym kraju jedynie w 2019 r.
Redukcja emisji
Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ m.in. na działalność giełdowych spółek i grup kapitałowych. W Azotach ściśle kontrolowane są warunki reakcji chemicznej na każdym etapie produkcji, w tym temperatura. – Zmiana warunków atmosferycznych (zewnętrznych) wpływa na sposób regulacji prowadzenia procesów chemicznych, np. instalacje chemiczne wykorzystują do procesów wodę chłodniczą, która jest schładzana głównie w chłodniach kominowych i chłodniach wentylatorowych przy udziale powietrza atmosferycznego. Wysokie temperatury zewnętrzne, szczególnie w okresach letnich, obniżają efektywność procesu chłodzenia wody, co przekłada się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta