Kłopotliwe udostępnienie zasobów
Udostępnienie zasobów jest jedną z ciekawszych instytucji prawnych na gruncie ustawy Prawo zamówień publicznych. Pozwala ona m.in. wykonawcom nieposiadającym jeszcze odpowiedniego doświadczenia na skuteczne złożenie oferty.
Skorzystanie z tej instytucji nie jest jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Na wykonawców czyha wiele pułapek i zagrożeń. Przyjrzyjmy się najczęściej spotykanym z nich. Na czym polega udostępnienie zasobów?
Najogólniej mówiąc udostępnienie zasobów jest związane ze sferą warunków udziału w postępowaniu, czyli okoliczności związanych z posiadanymi przez wykonawcę zdolnościami pozwalającymi mu na należyte wykonanie zamówienia. Zamawiający ma bowiem prawo wymagać od wykonawców spełnienia określonych warunków udziału w postępowaniu. Dzięki temu ma gwarancję, że przetarg wygra tylko taki wykonawca, który spełnia określone wymagania.
Warunki udziału w postępowaniu
Ustawa Prawo zamówień publicznych wprowadza cztery rodzaje warunków udziału w postępowaniu. Natomiast w praktyce najpopularniejszą grupę stanowią warunki w zakresie zdolności technicznej i zawodowej, a konkretnie – związane ze wcześniejszym doświadczeniem wykonawcy. Jeżeli zamawiający postawi warunek udziału w postępowaniu dotyczący określonego doświadczenia, a wykonawca nie wykaże, że faktycznie takie doświadczenie ma, to jego oferta zostanie odrzucona.
Warunki udziału w postępowaniu ograniczają więc wielu przedsiębiorcom możliwość skutecznego ubiegania się o wygranie przetargu. Dotyczy to zwłaszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta