Co trzeci internauta kupuje za granicą
Udział zagranicznych platform nie zmienia się od lat. Polacy obawiają się zakupów przez internet w innych krajach.
Potwierdza to najnowsze badanie UCE Research, którego wyniki „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza. 10,2 proc. spośród regularnie robiących zakupy online bardzo często kupuje także w e-sklepach zagranicznych, a 10,9 proc. kupuje tak niezbyt często. Z kolei 12,1 proc. robi to bardzo rzadko. Sumaryczny wynik więc jest niezbyt wysoki.
– Takie zakupy niosą niebezpieczeństwa zauważane przez polskich konsumentów, którzy zdają sobie sprawę z ryzyka otrzymania podrobionego towaru, zgubienia przesyłki, wskazując też na brak zaufania do warunków sprzedaży i długi czas oczekiwania na przesyłkę – mówi Bartosz Skowroński, koordynator e-Izby ds. ochrony konkurencji, BHR Adwokaci Radomski i Partnerzy.
Jak wynika z ósmej edycji Raportu Izby Gospodarki Elektronicznej „Omni-commerce. Kupuję wygodnie” z czerwca 2023 r., na zagranicznych platformach zakupiło coś 22 proc. internautów, co oznacza wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu z 2022 r., zaś odsetek zwolenników zakupów transgranicznych wśród e-kupujących to 35 proc.
Obaw nie brakuje
– Z jednej strony klienci doceniają możliwość szybkich zakupów i dostawy za pośrednictwem e-commerce, ale z drugiej mają możliwość zapoznania się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta