Proste zmiany deregulacyjne – wielkie korzyści
Nawet drobne reformy, ale wprowadzone łącznie, wydatnie ułatwią życie pacjentom, pasażerom, przedsiębiorcom, samorządowcom, funkcjonariuszom wymiaru sprawiedliwości i wszystkim innym obywatelom.
Nową koalicję rządzącą tworzą partie o różnym profilu ideowym, które muszą dodatkowo liczyć się z możliwością weta prezydenta, a zły stan finansów publicznych sprawia, że składanych przez zwycięskie ugrupowania obietnic podatkowo-wydatkowych nie da się zrealizować.
W takich warunkach szczególnego znaczenia nabierają takie rozwiązania legislacyjne, które będą łączyć w głosowaniu różne strony sceny politycznej, mają szansę na akceptację przez prezydenta i nie obciążają dodatkowo finansów publicznych.
Instytut Misesa i Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowały przed wyborami pakiet dziesięciu rozwiązań, które spełniałyby te warunki. Ideą łączącą te pomysły jest oddanie większej władzy w ręce obywateli, którzy są w stanie lepiej rozwiązywać konkretne problemy gospodarcze i społeczne niż państwowi urzędnicy.
Dzięki rozwiązaniom rynkowym lepsze zdrowie...
Kiedy w publicznej dyskusji przedstawiany jest jakiś problem, to zwykle pada pomysł rozwiązania go poprzez większe wydatki publiczne, powołanie urzędu kontrolującego sytuację czy narzucenie regulacji na uczestników rynku. Tego typu rozwiązania jednak rzadko okazują się skuteczne, a często wręcz generują nowe bolączki. O wiele skuteczniejsze okazują się wyzwolone z regulacyjnych okowów siły rynkowe.
W obszarze ochrony zdrowia proponujemy dwie drobne reformy. Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta