Dokąd zaprowadzi nas wspólna Europa
Czy UE po przeszło 30 latach staje na rozdrożu? Kolejne rozszerzenia sprawiły, że coraz trudniej jasno wskazać zbiór wspólnych wartości i celów do realizacji dla 27 państw, zamieszkiwanych przez prawie 450 mln obywateli.
Zdając sobie z tego sprawę i planując kolejne rozszerzenie, główne organy polityki unijnej – Parlament Europejski, Komisja Europejska i Rada Europy – chcą licznych reform. Jednak niezbędna jest decyzja wskazująca ogólny kierunek zmian. Czy receptą na bolączki, z jakimi boryka się Unia, jest dalsza pogłębiona integracja czy wręcz przeciwnie, należy powrócić do wzmacniania więzów gospodarczych kosztem oddania części kompetencji rządom krajowym? O tych wyzwaniach rozmawiali uczestnicy panelu „Dokąd zaprowadzi nas wspólna Europa – o kierunku przemian w Unii Europejskiej”.
Anna Bryłka z Konfederacji Wolność i Niepodległość stwierdziła, że znane są już propozycje zmian traktatowych. W jej ocenie główne tezy to ograniczenie zasady jednomyślności, inaczej liczona kwalifikowana większość, więcej integracji i ograniczenie roli państw członkowskich. Według niej zmiany w takim kształcie sprawią, że poszczególne kraje nie będą mogły zablokować decyzji, które są dla nich niekorzystne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta