Topnieją szanse na szybki spadek stóp procentowych i rat kredytów
Rynki rewidują swoje oczekiwania, spodziewając się już niewielkich cięć stóp w tym roku. Więcej osób może potrzebować wakacji kredytowych.
Na marcowym dwudniowym posiedzeniu, które kończy się w najbliższą środę, Rada Polityki Pieniężnej zapewne pozostawi stopy procentowe bez zmian. Co do tego zgodni są i ekonomiści, i inwestorzy. Pytanie, co dalej.
Sądząc po obecnych kwotowaniach kontraktów terminowych FRA, dotyczących przewidywań dla stawek WIBOR 3M, pierwsze nadzieje na obniżki stóp mogą się pojawić w wakacje, a faktycznie miałoby to mieć miejsce jesienią. Do końca zaś 2024 r. WIBOR miałby spaść do ok. 5,33 proc., z 5,85 proc. obecne, co sugeruje dwa cięcia stóp po 0,25 pkt proc. w drugiej połowie roku.
W sumie koszty pożyczania mogłyby się więc obniżyć o 0,5 pkt proc. do końca 2024 r. Dla kredytodawców jest to jakaś ulga. Ale trzeba tu podkreślić, że jeszcze w styczniu rynek oczekiwał, że już w czwartym kwartale tego roku WIBOR spadnie nawet do 4,6 proc., co sugerowałoby cięcie stóp nawet o ponad 1 pkt proc.
– Oznacza to, że optymizm rynkowy z przełomu lat 2023/2024 co do tempa i głębokości cięcia stóp procentowych w Polsce wyraźnie opadł. A w ślad za tym topnieją również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta