Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski biegły ma szansę trafić na unijną listę

05 marca 2024 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

Są śledztwa, w których polskie prokuratury i sądy korzystają z zagranicznych ekspertów. Warto więc zadbać też o unijny status dla rodzimych specjalistów.

Reformę przepisów o biegłych sądowych od lat zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Najnowszy termin na jej przyjęcie to koniec 2024 r. Przy tworzeniu zmian resort może skorzystać z projektu FINDEX III, opracowanego przez Fundację Europejskiego Centrum Inicjatyw w Naukach Sądowych. Jego celem jest zebranie list biegłych w jeden krajowy rejestr. Przygotowano też narzędzie do wyszukiwania biegłych w UE.

Szybki dostęp do eksperta

Biegli sądowi odgrywają coraz istotniejszą rolę w systemach sądownictwa cywilnego i karnego krajów europejskich, ale na poziomie UE nie ma ich wspólnej i jednolitej definicji. Sądy bardzo często opierają się na opiniach biegłych – występują niemal w co drugiej sprawie – więc dla sprawiedliwego i skutecznego wymiaru sprawiedliwości najważniejsze jest, aby spełniali podstawowe wymagania: niezawisłość, bezstronność i uczciwość, a także wysokie standardy zawodowe i kompetencje.

Istotne jest też zapewnienie sądom i stronom możliwości wyboru biegłego, który będzie w stanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12815

Wydanie: 12815

Spis treści
Zamów abonament