Problemy praktyczne związane z powstaniem zakładu podatkowego zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce (cz. 2)
Powstanie zakładu podatkowego implikuje obowiązek rozliczenia podatku dochodowego przez zagranicznego przedsiębiorcę w Polsce. Kontrowersje dotyczą m.in. rocznego rozliczenia przychodu.
Wspólnicy zagranicznych spółek osobowych bądź zagraniczne spółki kapitałowe z tytułu ukonstytuowania się zakładu podatkowego w Polsce po zakończonym roku podatkowym co do zasady mają obowiązek informacyjny polegający na złożeniu odpowiednich zeznań podatkowych przed polskimi organami podatkowymi.
W praktyce podatkowej bardzo często zdarza się, że świadczone prace budowlane/instalacyjne do momentu ukonstytuowania się zakładu podatkowego Polsce obejmują więcej niż jeden rok podatkowy (prace są świadczone zarówno w roku 20XX jaki i 20XX+1).
Rozbieżność interpretacyjna organów podatkowym w tym zakresie nie napawa optymizmem.
Wykazywanie osiąganych przychodów
W rozliczeniu za który okres i w jakim terminie muszą zostać wykazane osiągnięte w Polsce przychody związane z powstaniem zakładu podatkowego?
Odpowiadając na to pytanie w pierwszej kolejności posłużymy się przykładem praktycznym wynikającym z wydanej interpretacji podatkowej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 lutego 2020 r. (0114-KDIP3-1.4011. 549.2019.2.MG).
W wydanej interpretacji podatkowej organ podatkowy zajął stanowisko, że:
1) obowiązek uiszczenia zaliczek na podatek dochodowy przez wspólnika zagranicznej spółki osobowej zajdzie dopiero po ukonstytuowaniu się zakładu podatkowego w Polsce (powstaniu obowiązku podatkowego)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta