Ulga na innowacyjnych pracowników jako uzupełnienie ulgi B+R
Poszukiwanie i zatrudnianie wykwalifikowanej kadry pracowniczej, zajmującej się pracami badawczo-rozwojowymi, stanowi nie lada wyzwanie dla agencji rekrutacyjnych i pracodawców.
Zgodnie z założeniami ustawodawcy, efektywne pozyskiwanie wyspecjalizowanych w tym obszarze pracowników na konkurencyjnych warunkach pracy miała ułatwić dostępna na dobrą sprawę dopiero od 2023 roku nowa ulga podatkowa, która jest swego rodzaju dopełnieniem obowiązującej już od lat w polskim systemie podatkowym ulgi badawczo-rozwojowej (B+R).
Ulga na innowacyjnych pracowników, została wprowadzona do ustaw o podatkach dochodowych z początkiem stycznia 2022 roku w ramach „Polskiego Ładu” wraz z ulgą na robotyzację oraz ulgą na prototyp, jako dodatkowa zachęta podatkowa wypełniająca przestrzeń między ulgami B+R oraz IP BOX. W praktyce podatnicy mogli z niej skorzystać pierwszy raz w 2023 roku.
Główną intencją, która przyświecała ustawodawcy przy jej wprowadzaniu do systemu podatkowego, była chęć wsparcia przedsiębiorców, którzy dzięki jej zastosowaniu mogliby zaoferować swoim pracownikom lepsze warunki pracy. Patrząc z nieco innej strony, ulga na innowacyjnych pracowników pozwala zmniejszyć wartość ciężarów podatkowych podatnika CIT lub PIT, gdy nie ma on możliwości odliczenia w całości kosztów kwalifikowanych na podstawie ulgi B+R.
Działalność B+R
Skoro ulga na innowacyjnych pracowników stanowi uzupełnienie ulgi B+R, w pierwszej kolejności należałoby krótko przypomnieć, na czym polega ta preferencja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta