Opodatkowanie VAT cesji praw z umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości
Cesja praw i obowiązków wynikających z umów przedwstępnych sprzedaży działek stanowić będzie świadczenie usług na gruncie VAT podlegające opodatkowaniu i niepodlegające zwolnieniu z VAT.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 15 września 2023 r. (0111-KDIB-1.4012.524. 2023.4.ICZ).
Osoby fizyczne będące właścicielami działek (dalej sprzedający) zawarły przedwstępne umowy sprzedaży działek z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą (dalej cedent). Cedent postanowił dokonać przeniesienia praw i obowiązków wynikających z powyższych umów przedwstępnych (dalej cesja) na rzecz innego przedsiębiorcy (dalej cesjonariusz), za ustalonym wynagrodzeniem. Strony umowy cesji były czynnymi podmiotami VAT i nie były ze sobą powiązane.
Cesjonariusz planuje, po zakupie działek, wznieść na nich infrastrukturę magazynowo-usługową wraz z blokiem socjalno-biurowym oraz niezbędną infrastrukturą techniczną i towarzyszącą (dalej obiekty). Cesjonariusz planuje wybudowane obiekty wynająć lub sprzedać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT i niepodlegającej zwolnieniu z VAT.
W związku z istniejącymi wątpliwościami, cedent i cesjonariusz wystąpili ze wspólnym wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Organ uznał stanowisko wnioskodawców za prawidłowe, tj. stwierdził, iż cesja, która zostanie dokonana w ramach przedstawionego zdarzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta