Zakres stosowania obligatoryjnego KSeF
Choć termin wprowadzenia obligatoryjnego KSeF został przesunięty, warto ten dodatkowy czas wykorzystać na przygotowania. W artykule omówimy planowany zakres stosowania obligatoryjnego KSeF.
W pierwszej części cyklu dotyczącej KSeF omawialiśmy przygotowanie do procesu wdrożenia obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych. Należy przypomnieć, że zgodnie z pierwotnymi założeniami, obligatoryjny KSeF miał obowiązywać już od 1 lipca 2024 r. Przy czym korzystanie z KSeF miało być obowiązkowe dla czynnych podatników VAT od tego dnia, natomiast w okresie przejściowym od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. podatnicy zwolnieni z VAT mogliby nadal wystawiać zwykłe faktury elektroniczne lub papierowe.
Dla kogo obowiązkowy KSeF
W przypadku obligatoryjnego KSeF przyjęto zasadę powszechności stosowania faktur ustrukturyzowanych. Obowiązkiem wystawiania e-Faktur za pomocą KSeF będą objęci zarówno polscy podatnicy VAT, czyli podatnicy posiadający w Polsce siedzibę działalności gospodarczej oraz zagraniczni podatnicy posiadający w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności dla celów VAT, o ile uczestniczy ono w transakcji. Wszystkie faktury na rzecz przedsiębiorców, z nielicznymi wyjątkami, będą musiały być wystawiane zgodnie z określoną strukturą XSD, w formie XML, w Krajowym Systemie e-Faktur.
Transakcje obojętne obligatoryjnym KSeF
Co do zasady obligatoryjny KSeF dotyczy czynności wymagających udokumentowania fakturą. Podkreślić należy, że obowiązkowy KSeF dotyczyć będzie wyłącznie transakcji w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta