Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewykorzystany potencjał e-Sądu

20 marca 2024 | Rzecz o prawie | Wojciech Romanowski

Biznes powinien zainteresować się elektronicznym postępowaniem upominawczym, bo ma kilka zalet ważnych dla przedsiębiorców. Przede wszystkim jest szybsze i tańsze.

Wspomnniane postępowanie działa już od 2010 r., ale jego stosowanie mogłoby być zdecydowanie bardziej popularne. W 2024 r. potencjał nadal nie jest odpowiednio wykorzystywany w szczególności w postępowaniach gospodarczych.

Do 2023 r. większość spraw cywilnych i gospodarczych było kierowanych do sądów właściwości ogólnej. Statystyki za ostatnie lata pokazują, że średnie procedowanie trwa około sześciu miesięcy, nie wliczając sytuacji, w których pozwany np. nie odbiera korespondencji lub zaskarży pozytywne dla powoda rozstrzygnięcie.

Najświeższe dane dotyczące postępowań sądowych prowadzonych w elektronicznym postępowaniu upominawczym wskazują, że czas trwania spraw przed e-Sądem to tylko 19 dni. Z 2 mln spraw, które wpłynęły do e-Sądu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12828

Wydanie: 12828

Spis treści
Zamów abonament