Odwołanie komendanta powiatowego Policji jest decyzją uznaniową
Uznaniowy charakter decyzji znacznie zawęża granice jej kontroli. W takich przypadkach weryfikacja odwołania w zasadzie sprowadza się do oceny tego, czy w sprawie zostały spełnione wymogi proceduralne.
W wyroku z 10 listopada 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznał skargę policjanta, który został odwołany ze stanowiska komendanta powiatowego Policji i przeniesiony do dyspozycji przełożonego. Decyzja o odwołaniu była motywowana utratą zaufania do funkcjonariusza. W sprawie chodziło o nieprawidłowo przeprowadzoną interwencję, podczas której funkcjonariusz popełnił błędy, które (w ocenie przełożonego) negatywnie wpłynęły na wizerunek Policji. Z treści orzeczenia wynika, że przełożony, który utracił zaufanie do podwładnego, w każdym czasie może pozbawić go kierowniczego stanowiska i nie musi szczegółowo argumentować swojej decyzji. NSA uznał, że: „Organy powołujące dobierają sobie kadrę według własnego uznania. Współpraca ta opiera się na zaufaniu i przełożony ma prawo utracić to zaufanie do funkcjonariusza”. Decyzje odwołujące ze stanowiska są wyłączone spod kontroli sądowej w zakresie, w jakim organ kieruje się „uznaniem”.
Obsadzanie stanowisk kierowniczych
Policjanci, podobnie jak funkcjonariusze pozostałych służb mundurowych, nie są pracownikami. Ich zatrudnienie ma charakter publicznoprawny.
Kierownicze stanowiska w Policji obsadzane są w drodze powołania, przy czym takie powołanie nie nawiązuje kolejnego stosunku zatrudnienia z policjantem (funkcjonariusze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta