Jak zatrzymać rolnicze protesty?
Trwałe uspokojenie nastrojów społecznych wymagać będzie głębokiej rewizji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, modyfikacji polityki handlowej Unii Europejskiej oraz reformy systemu płatności bezpośrednich.
Przez Unię Europejską przetacza się fala protestów rolniczych. Po raz pierwszy mają one tak szeroki zasięg geograficzny. Powstaje pytanie, jak uspokoić nastroje wśród europejskich rolników.
Choć postulaty rolników są zróżnicowane w zależności od kraju, to elementem wspólnym protestów jest sprzeciw wobec strategii Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ). W części krajów, m.in. w Polsce, jest to również sprzeciw wobec importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Istotnym elementem jest także próba zwrócenia uwagi na dochodowość produkcji rolnej, która wyraźnie obniżyła się w ostatnich miesiącach. Dobrze widać to na przykładzie ceny pszenicy, która spadła znacząco poniżej poziomów sprzed pandemii, podczas gdy koszty życia z uwagi na wysoką inflację w ostatnich kwartałach istotnie się zwiększyły.
Warto jednocześnie zauważyć, że rolnicy nie byli w stanie zbudować dużego bufora oszczędności w warunkach wysokich cen surowców rolnych, ponieważ zwiększeniu stawek towarzyszył wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa, w szczególności nawozów.
Niemożliwa trójca
Komisja Europejska (KE) stoi obecnie przed skomplikowanym problemem decyzyjnym, ponieważ próbuje realizować trzy cele, które jednocześnie nie są możliwe do osiągnięcia. Są to:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta