Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przydomowe ogrodzenia bywają niebezpieczne

20 marca 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Karina Knorps-Tuszyńska

Należy wprowadzić przepisy zwiększające wysokość płotów, gdy są one zakończone kolcami.

Ostre i zbyt niskie ogrodzenia powodują, że nadziewają się na nie przeskakujące przez nie zwierzęta, co często powoduje ich śmierć w męczarniach.

Przedstawiciele Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk uważają, że należy zmienić przepis § 41 ust. 2 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Ostre elementy powinny być wyżej

Maja Starosta, prawniczka w zespole ochrony przyrody w ClientEarth, tłumaczy, że zgodnie z aktualnym brzmieniem ww. przepisu zabronione jest umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów. – Proponowana przez nas zmiana zakłada zwiększenie minimalnej wysokości ogrodzenia, na którym można umieszczać ostre elementy do 2,2 m – podkreśla prawniczka Maja Starosta.

Już w zgłoszeniu budowy obiektu budowlanego należałoby wskazać, czy ogrodzenie zawiera ostre elementy, aby organ mógł zweryfikować, czy stawiane ogrodzenie jest zgodne z przepisami § 41 ust. 1 i 2 wspomnianego rozporządzenia. Podkreślmy, że ust. 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12828

Wydanie: 12828

Spis treści
Zamów abonament