Podejrzliwy fiskus zajmie konto przed decyzją
Posługiwanie się fikcyjnymi dokumentami i nierzetelne księgi mogą uzasadniać zabezpieczenie.
Stosowanie przez skarbówkę zabezpieczeń na majątku podatnika na poczet przyszłych zaległości, czyli jeszcze przed wydaniem decyzji, budzi wiele kontrowersji. Nie powinno być przecież dodatkową szykaną, tylko w określonych przypadkach służyć ochronie budżetu. W praktyce skarbówka sięga po tę broń chętnie, a nierzadko zabezpiecza się na dużo wyższe kwoty niż zaległości, które finalnie wynikają z decyzji. A do tego trudno jeszcze takie prewencyjne zamrożenie majątku na czas postępowania czy kontroli zwalczyć w sądzie. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).
Firma na celowniku
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który zajmował się sprzedażą hurtową i detaliczną aut osobowych oraz furgonetek. Jego kłopoty zaczęły się na początku lutego 2022 r., gdy fiskus wziął na celownik jego rozliczenia podatkowe z 2019 r.
W toku kontroli stwierdzono, że podatnik kupował używane auta w UE i odsprzedawał je w Polsce. Sprzedaż była dokumentowana m.in. fakturami „w procedurze marży”.
Fiskus...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta