Mieszkaniec nie otrzyma kopii aktu notarialnego
Osnowa umowy stanowiąca treść aktu notarialnego – o ile zawiera informacje dotyczące mienia gminy – stanowi informację publiczną.
Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, który rozpatrywał skargę mieszkanki na bezczynność burmistrza. Obywatelka zwróciła się o udostępnienie informacji publicznej – aktu notarialnego potwierdzającego sprzedaż działki w formie zeskanowanego dokumentu.
Co na to burmistrz
Burmistrz w odpowiedzi poinformował, iż akt notarialny jest chroniony w systemie prawa w sposób komplementarny i nie może być udostępniony w trybie i zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej (dalej: u.d.i.p.). Prowadziłoby to bowiem do obejścia przepisów art. 110 § 1 i 2 ustawy Prawo o notariacie. Zgodnie z tym przepisem akty notarialne wydaje się stronom aktu lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym. Wypis aktu notarialnego może być wydany także innym osobom, ale tylko za zgodą stron lub na podstawie prawomocnego postanowienia sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta