Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz więcej przedsiębiorców pozywa konkurencję za greenwashing

26 marca 2024 | Prawo co dnia | Szymon Cydzik

Prawna definicja greenwashingu nie istnieje. Z bogatego orzecznictwa wynika jednak, że jest to nieuzasadnione przedstawianie produktu, usługi lub samego przedsiębiorcy jako wywołującego pozytywny lub neutralny wpływ na środowisko – mówi adwokat Joanna Affre. I podkreśla, że biznes musi się dostosować do wymagań nowej dyrektywy.

26 marca w życie weszła tzw. dyrektywa greenwashingowa (czyli dyrektywa 2024/825 z 28 lutego 2024 r.) Czym jest greenwashing i dlaczego Unia postanowiła przyjąć przepisy go ograniczające?

Dyrektywa greenwashingowa jest częścią Zielonego Ładu. Jej celem jest zwalczanie praktyk wprowadzających konsumentów w błąd co do ekologicznego charakteru produktów lub usług, poprawa ich jakości, zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku UE. To też wytyczne dla przedsiębiorców, jak rzetelnie prowadzić komunikację marketingową. Unia Europejska zajęła się tym tematem, ponieważ konsumenci coraz częściej, dokonując zakupu, kierują się ekologicznością produktu lub usługi. Widząc dwa produkty w porównywalnej cenie, wybierają ten oznaczony jako „ekologiczny”, „zrównoważony” czy „zielony”. Są też konsumenci gotowi zapłacić więcej za taki produkt. Dlatego oświadczenia o ekologiczności mają istotną wartość handlową.

Tymczasem z badania przeprowadzonego w 2020 r. przez Komisję Europejską wynika, że 53,3 proc. ze 150 zbadanych oświadczeń było niejasnych, a 40 proc. – bezpodstawnych. W badaniu zidentyfikowano również ponad 230 zielonych etykiet w UE o znacznie różniących się poziomach przejrzystości, nadzoru i rzetelności. Prawna definicja greenwahingu nie istnieje. Z bogatego orzecznictwa wynika natomiast, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12833

Wydanie: 12833

Spis treści
Zamów abonament