Jak zlikwidować fundację
Przy tworzeniu fundacji i ustalaniu treści statutu fundatorzy raczej nie planują jej likwidacji. Zatem zazwyczaj nie ustalają szczegółowych procedur z tym związanych. Tak więc, jakie one są?
Przepisy ustawy nie regulują szczegółowo kwestii dotyczących zakończenia działalności przez fundację, odsyłając do postanowień statutowych. Powoduje to często sytuację, kiedy likwidacja fundacji – choć praktycznie prosta do wykonania – pozostawia wiele wątpliwości i problemów formalnych do rozwiązania przez fundacyjne organy.
Przesłanki likwidacyjne
Pierwsze wątpliwości związane z likwidacją fundacji pojawiają się już na etapie podjęcia takiej decyzji – a ściślej określenia czy fundacja spełnia przesłanki pozwalające na jej zlikwidowanie. W tym wypadku ustawa o fundacjach jest bardzo konkretna, gdyż art. 15 ust. 1 ustawy przewiduje likwidację fundacji wyłącznie w przypadku osiągnięcia celu, dla którego fundacja została ustanowiona lub w razie wyczerpania środków finansowych i majątku fundacji, zaś w ust. 3 ustawodawca dodatkowo precyzuje, że w innych wypadkach likwidacja może nastąpić tylko na mocy przepisu ustawy. Takie rozwiązanie zdecydowanie zawęża możliwość podjęcia swobodnej decyzji o zakończeniu działalności przez fundację. W świetle przywołanych przepisów nie jest bowiem to możliwe bez spełnienia określonych ustawowo i wspomnianych wyżej przesłanek.
W literaturze można znaleźć głosy wskazujące, że jeżeli ustawa stwierdza, że fundacja podlega likwidacji w sposób wskazany w statucie to jest to wystarczająca podstawa do dopuszczenia sytuacji, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta