Transfer nieruchomości obciążonej hipotecznie – skutki dla wierzyciela
Zaspokojenie z nieruchomości przez wierzyciela zarówno pauliańskiego, jak i hipotecznego, następuje w drodze sprzedaży likwidacyjnej.
W sprawie o sygnaturze III CZP 9/24 składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego zadano następujące pytanie prawne: „Czy zakres obciążenia nieruchomości hipoteką dla ustalenia czy zachodzi przesłanka pokrzywdzenia wierzyciela osobistego dotychczasowego właściciela tej nieruchomości należy oceniać poprzez pryzmat hipotetycznie możliwej do uzyskania wartości nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym, czy też na podstawie realnej wartości rynkowej nieruchomości, przy założeniu, że oceny, czy czynność prawna dokonana została z pokrzywdzeniem wierzyciela oraz stanu niewypłacalności dłużnika dokonywać należy nie tylko według stanu w chwili wystąpienia przez wierzyciela ze skargą pauliańską, ale również w świetle sytuacji istniejącej w dacie wyrokowania w tym przedmiocie?”. Kwestia ta ma znaczenie zarówno na gruncie ogólnego dochodzenia roszczeń pauliańskich na podstawie art. 527 i nast. kodeksu cywilnego, jak i w przypadku ogłoszenia upadłości dłużnika.
Założenia wyjściowe
Zadane pytanie prawne dotyczy zagadnienia, które ma bardzo istotne znaczenie w praktyce. Niewątpliwie można wskazać na następujące założenia wyjściowe.
∑ Transfer nieruchomości pomiędzy dłużnikiem a osobą trzecią (nabywcą) może być przyczyną podniesienia tzw. roszczenia pauliańskiego. Dotyczy to także transferu nieruchomości obciążonej hipotecznie. Kluczowe znaczenie ma jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta