orzecznictwo
W orzecznictwie przeanalizowane zostały liczne przypadki przestępstwa szpiegostwa. Dzięki tej judykaturze możemy naświetlić przykładowe czyny, na które każdy powinien być wyczulony, zwłaszcza w obliczu obecnych zagrożeń. Omawiany czyn został scharakteryzowany, przy czym odnotowania wymaga, że art. 130 k.k. w ciągu lat podlegał zmianom.
Jednym z przykładów jest orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który wyraźnie już w 2017 r. stwierdził, że działalność wywiadu rosyjskiego skierowana jest przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej, co jest faktem notoryjnym powszechnie znanym, niewymagającym dowodzenia (wyrok SA w Warszawie z 24 listopada 2017 r., II AKa 269/17, orzecznictwo sądów powszechnych dostępne w Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych pod adresem https://orzeczenia.ms.gov.pl/ poza wyraźnie wskazanymi źródłami, kasacja w tej sprawie została oddalona jako oczywiście bezzasadna, zob. postanowienie SN z 5 marca 2019 r., II KK 206/18, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami).
W uzasadnieniach orzeczeń wydanych w tej sprawie wylistowane zostały zachowania wypełniające znamiona czynu z art. 130 § 1 k.k. ze wskazaniem, że sprawca brał udział w działalności obcego wywiadu (wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej) skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej w ten sposób, że odbywał spotkania operacyjne z ustalonymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta