Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W poszukiwaniu źródeł zła

22 maja 2024 | Rzecz o prawie | Jacek Dubois

Po nadejściu nowej władzy najbardziej oczekiwano, że prokuratura zacznie wypełniać swoje zadania.

Rozmowa z przyjaciółmi zeszła na temat: która instytucja w czasach rządów PiS najbardziej się skompromitowała. Przedstawiłem swój ranking, w którym niekwestionowanym liderem był Trybunał Konstytucyjny. Po przejęciu prezesury przez Julię Przyłębska swoją działalnością przekroczył granicę śmieszności. Podobnie ocenił to obecny parlament, uznając, że do czasu zakończenia kryzysu konstytucyjnego jego rozstrzygnięć nie należy traktować jako mających wpływ na system prawny. O drugą pozycję walczyło Ministerstwo Sprawiedliwości, z którego wyszły projekty reformy wymiaru sprawiedliwości, dzięki którym udało się trwale sparaliżować tenże. Dodatkowym argumentem była działalność Funduszu Sprawiedliwości, który stał się symbolem korupcji.

Jak to się stało

Podobnymi spektakularnymi osiągnięciami mogła poszczycić się prokuratura próbująca wyeliminować jedną z podstawowych zasad prawa karnego mówiącą o tym, że sprawca przestępstwa powinien zostać wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a osoba niewinna nie powinna ponosić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12879

Wydanie: 12879

Spis treści
Zamów abonament