Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wierzcie oskarżonym

22 maja 2024 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Państwo traci miliardy na konfabulacjach przestępców.

W procesach karnych sytuacja finansowa osoby oskarżonej determinuje wysokość grzywny i rozstrzyga, kto ma ponieść koszty adwokata. Jednak dane, które oskarżeni podają, nie są weryfikowane, a mijanie się z prawdą nie jest penalizowane – oświadczają prokuratorzy Jan Leopoldson i Jonas Myrdal z Izby Rynków Finansowych Urzędu ds. Ekoprzestępczości. Dlatego sprawa wymaga wprowadzenia regulacji –podkreślają.

Rozprawy sądowe mają określoną strukturę i składają się na nie: akt oskarżenia, przesłuchania, informacja o sytuacji osobistej i materialnej oskarżonego oraz mowa końcowa. Wszystko, co się twierdzi, musi być udowodnione (przynajmniej jeżeli się występuje w funkcji prokuratora). Zdaniem prokuratorów istnieje pewien wyjątek. Nie dotyczy to bowiem danych o sytuacji materialnej oskarżonego.

Kiedy prezes sądu zwraca się do oskarżonego z pytaniem o status materialny, to jego odpowiedzi często się nie kwestionuje – uważają reprezentanci Urzędu ds. Ekoprzestępczości. Oskarżony też nie ma obowiązku potwierdzać swoich danych, co oznacza, że może bez ryzyka przekazać przekłamaną informację. Podczas postępownia wstępnego policja pozyskuje informację o dochodach i kapitale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12879

Wydanie: 12879

Spis treści
Zamów abonament